Regin
RC-DTO Regio Mini - Förprogrammerade rumsregulatorer utan kommunikation
Fristående regulatorer för reglering av värme och kyla i en zon eller ett rum
Regio Mini-regulatorerna kan lätt konfigureras för en speciell tillämpning via displayen eller dipswitcharna (i de flesta fall kan dock fabriksinställningarna användas). Regulatorerna har inbyggd temperaturgivare. Alternativt kan en extern temperaturgivare anslutas.
RC är grundmodellen i serien. Övriga modeller har olika funktioner som framgår av bokstäverna i produktnamnet:
D = Display, F = Fläktstyrning (3 hastigheter), H = Dolt börvärde, O = Närvaroknapp, T = 3-lägesutgång
Specifikationer
| AI | 1 |
|---|---|
| UI | 1 |
| DI | 1 |
| DI/CI | 1 |
| UO | 0 |
| DO | 5 |
| Färg på kåpa | RAL9003 |
| Närvaroknapp | Ja |
| 3-stegsfläktstyrning | Nej |
| Börvärdesratt | Nej |
| Dolt börvärde | Nej |
| Display | Ja |
| Matningsspänning | 24VAC (18...30 V AC 50/60Hz / ), 2.5 VA |
|---|---|
| Skyddsklass | IP20 |
| Omgivande fuktighet (icke-kondenserande) | 0…90 % RH |
| Omgivningstemperatur | 0…50 °C |
| Lagringstemperatur | -20…70 °C |
| Montering | Rum |
| Dimensioner, yttre (BxHxD) | 95x95x31 mm |
| Vikt, inkl. förpackning | 0.11 kg |
| Typ av analoga ingångar (AI) | PT1000, 0...50°C, 0...10 V |
| Typ av kondenseringsingångar (KI) | Digital input for condensation detector KG-A/1 |
| Typ universella utgångar (UO) | DO 24 V AC/1A, AO 0...10 V/5mA |
| Noggrannhet, temperatur 1 | ±0.5 °K @ 15...30 °C |
| Material, kapsling | Polycarbonate, PC |
Mjukvara & dokumentation
Produktblad
Instruktioner
Övrig dokumentation
Tillbehör







