Regin
Rumstemperaturregulator för 0...10 V DC eller 3-punktställdon
Rumsregulatorn är i första hand avsedd för styrning av värme eller kyla i zonregleringssystem. Den har ingång för en närvarogivare (närvarostyrning). Regulatorn har även ingång för change-over, vilket gör det möjligt för reglerfunktionen att växla mellan värme och kyla.
Specifikationer
| Matningsspänning | 24VAC (20...28 V AC 50/60Hz / ), 2.0 VA |
|---|---|
| Skyddsklass | IP20 |
| Omgivande fuktighet (icke-kondenserande) | 0…90 % RH |
| Omgivningstemperatur | 0…50 °C |
| Lagringstemperatur | -40…50 °C |
| Montering | Rum |
| Dimensioner, yttre (BxHxD) | 86x86x30 mm |
| Vikt, inkl. förpackning | 0.1 kg |
| Typ av analoga ingångar (AI) | Regin NTC |
| Typ av digitala ingångar (DI) | Potentialfri kontakt |
| Typ av digitala utgångar (DO) | 3‑punkts 24 VAC/1 A |
| Typ av analoga utgångar (AO) | 0-10V,1mA |
| Noggrannhet, temperatur 1 | ±0.5 °K @ 15...30 °C |
| Material, kapsling | Polycarbonate, PC |
Mjukvara & dokumentation
Produktblad
Instruktioner
Övrig dokumentation

