Regin
Room temperature controller for 0...10 V DC or 3-point actuators
This room controller is primarily intended for control of heating or cooling in zone control systems. It has an input for a presence detector (occupancy control). The controller also has an input for change-over, which makes it possible for the control function to switch between heating and cooling.
Specifications
| Power Supply | 24VAC (20...28 V AC 50/60Hz / ), 2.0 VA |
|---|---|
| Protection class | IP20 |
| Ambient humidity (non-condensing) | 0…90 % RH |
| Ambient temperature | 0…50 °C |
| Storage temperature | -40…50 °C |
| Mounting | Room |
| Dimensions, external (WxHxD) | 86x86x30 mm |
| Weight, incl. packaging | 0.1 kg |
| Analogue inputs type (AI) | Regin NTC |
| Digital inputs type (DI) | Potential-free contact |
| Digital outputs type (DO) | 3 point 24VAC/1A |
| Analogue outputs type (AO) | 0-10V,1mA |
| Accuracy, temperature 1 | ±0.5 °K @ 15...30 °C |
| Material, housing | Polycarbonate, PC |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
Other documentation

