Regin
PCMTV32-F6 PCMTV DN32-50 - Tryckoberoende reglerventil med mätportar
Ventiler avsedda för bruk i system med flera eller större fläktkonvektorer, kylbafflar eller luftbehandlingsenheter, etc., i vilka tryckoberoende reglerventiler är att föredra. De kan användas som konstantflödesbegränsare i konstanta volymsystem (utan ställdon) eller som riktiga tryckoberoende reglerventiler i variabla volymsystem (med ställdon).
Specifikationer
| Rangeability | 100:1 |
|---|---|
| Nominal diameter | DN32 |
| Max. diff.tryck | 600 kPa |
| Anslutning | G1 1/4" |
| Max. tryck vid uppstart | 30 kPa |
| Inställning av flödesintervall | 600…6000 l/h |
| Media temperatur | -10…120 °C |
| Användningsområden | Kyla, Ventilation, Värme, Fläktkonvektor, Kylbafflar |
|---|---|
| Tryckklass | PN16 |
| Anslutningstyper | BSP invändigt gängad according to ISO 228/1 |
| Flödeskarakteristik | Likprocentig |
| Läckage | 0.01 % of Kvs () |
| Media | Varmvatten, Kallvatten, Glykolblandat vatten (max 50 % glykol) |
| Vridningsvinkel | 90 ° |
| Ställdonsanslutning | Standard för ställdon RVASN |
| Media temperatur | -10…120 °C |
| Hus | Segjärn EN-GJS-400-15, EN-JS1030 |
| Kägla | Mässing SS 5170 |
| Spindel | Rostfritt stål SS 2346 |
| Kula | Förkromad mässing CW614N |
| O-ringar | EPDM |
| Packbox | Mässing SS 5170 |
| Differenstryckregulator | EPDM, rostfritt stål och polymer med hög motståndskraft |
Mjukvara & dokumentation
Produktblad
Instruktioner
Övrig dokumentation
Tillbehör

Regin
RVASN08-24A
Ventilställdon avsedda för styrning av Regins tryckoberoende ventiler PCMTV32-50. Kompakt utförande för enkel…
- Matningsspänning
- 24 V AC/DC
- Styrsignal
- 0…10 V DC

Regin
RVASN08-230
Ventilställdon avsedda för styrning av Regins tryckoberoende ventiler PCMTV32-50. Kompakt utförande för enkel…
- Matningsspänning
- 230 V AC
- Styrsignal
- 2-punkts (on/off)/3-punkts

Regin
RVASN08-24
Ventilställdon avsedda för styrning av Regins tryckoberoende ventiler PCMTV32-50. Kompakt utförande för enkel…
- Matningsspänning
- 24 V AC/DC
- Styrsignal
- 2-punkts (on/off)/3-punkts
