Regin
Fukt-/temperaturtransmitter ±2,5 % RH
Transmittrar för mätning av relativ luftfuktighet och temperatur, motståndskraftiga mot nedsmutsning.
Artiklar
(0 st)Specifikationer
| Matningsspänning | 24VAC (19...28 V AC 50Hz / ), VA |
|---|---|
| Skyddsklass | IP65 |
| Omgivningstemperatur | -5…50 °C |
| Lagringstemperatur | -25…60 °C |
| Montering | Vägg |
| Dimensioner, yttre (BxHxD) | 85x171x35 mm |
| Vikt, inkl. förpackning | 0.2 kg |
| Noggrannhet, temperatur | ±0,3 °K K |
| Noggrannhet, temperatur 1 | ±0.3 °K @ ...20 |
| Mätområde, fukt | 10…95 % RH |
| Kabelgenomföring | M16x1,5 |
| Plinttyp | Skruvplint |
| Matningsspänning | 24 V AC ±20 % eller 15...35 V DC |
| Utgång | 0...10 V DC eller 4...20 mA och passiv PT1000-signal |
| Mätområde | Fukt: 10...95 % RH. Temperatur: 0...50°C. |
| Noggrannhet, fukt | ±2,5 % vid 20°C |
| Noggrannhet, temperatur | ±0,3 K vid 20°C |
| Montering | Väggmontage |
| Skyddsklass | IP65 |
