Regin
Regio RCF- Fan-coil-regulator för termiska eller 3-punktställdon
Elektroniska fan-coil-regulatorer för rumstemperaturreglering med PI-regulator. Automatisk eller manuell change-over mellan värme och kyla. Regulatorerna har funktion för styrning av 3-hastighetsfläkt (för fan-coil), inbyggd temperaturgivare, bakgrundsbelyst display, samt ingång för fönsterkontakt eller närvarogivare. RCF-230TD, RCF-230CTD och RCF-230CTD-EC har även funktion för styrning av elvärmare.
Artiklar
(1 st)-
RCF-230CTDFan-coil-regulator med kommunikation via RS485 (Modbus, BACnet eller EXOline)- Dimensioner, yttre (BxHxD)
- 102x120x29 mm
- Protokoll som stöds
- EXOline, Modbus, BACnet
- AI
- 1
- UI
- 1
- DI
- 1
- DO
- 5
- Färg på kåpa
- RAL9003
- Automatisk change-over
- Ja
- Utgångar till/från‑ventiler
- Nej
- Termiska utgångar/3‑punkts
- Ja
- Utgångar 0...10 V
- Nej
Specifikationer
| Matningsspänning | 230VAC (207...253 V AC 50/60Hz / ), 3.0 VA |
|---|---|
| Skyddsklass | IP20 |
| Omgivande fuktighet (icke-kondenserande) | 0…90 % RH |
| Lagringstemperatur | -20…70 °C |
| Montering | Rum |
| Vikt, inkl. förpackning | 0.18 kg |
| Typ av analoga ingångar (AI) | PT1000 |
| Typ av digitala ingångar (DI) | Potentialfri kontakt |
| Typ av digitala utgångar (DO) | 3 reläer 230 VAC/3 A, 2 Triac 23 VAC 300 mA |
| Noggrannhet, temperatur 1 | ±0.5 °K @ 15...30 °C |
| Material, kapsling | Polycarbonate, PC |
Mjukvara & dokumentation
Övrig dokumentation

