Regin
MTVS, MTRS - 2- and 3-way control valves, DN15-50, kvs 0.63-39, 20 mm stroke, DZR
Valves designed for control of hot, cold or glycol-mixed water in heating and ventilation systems. They also function very well where DZR-material is a requirement (DZR = Dezincification Resistant). The valves are intended for use together with Regin’s RVAN5 actuators. RVAN10 actuators can also be used if larger actuating force is required.
Artikelen
(22 st)-
MTVS15-0,63- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 0.63 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS15-1,0- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 1 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS15-1,6- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 1.6 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS15-2,1- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 2.1 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS15-2,7- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 2.7 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS20-4,2- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN20
- Kvs
- 4.2 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 3/4"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS20-5,6- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN20
- Kvs
- 5.6 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 3/4"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS25-10- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN25
- Kvs
- 10 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1400 kPa
- Connection
- G 1"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS32-16- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN32
- Kvs
- 16 m³/h
- Max. diff. pressure
- 800 kPa
- Connection
- G 1 1/4"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS40-27- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN40
- Kvs
- 27 m³/h
- Max. diff. pressure
- 600 kPa
- Connection
- G 1 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTVS50-39- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN50
- Kvs
- 39 m³/h
- Max. diff. pressure
- 400 kPa
- Connection
- G 2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 2-Way
-
MTRS15-0,63- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 0.63 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS15-1,0- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 1 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS15-1,6- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 1.6 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS15-2,1- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 2.1 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS15-2,7- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN15
- Kvs
- 2.7 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS20-4,2- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN20
- Kvs
- 4.2 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 3/4"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS20-5,6- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN20
- Kvs
- 5.6 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1600 kPa
- Connection
- G 3/4"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS25-10- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN25
- Kvs
- 10 m³/h
- Max. diff. pressure
- 1400 kPa
- Connection
- G 1"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS32-16- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN32
- Kvs
- 16 m³/h
- Max. diff. pressure
- 800 kPa
- Connection
- G 1 1/4"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS40-27- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN40
- Kvs
- 27 m³/h
- Max. diff. pressure
- 600 kPa
- Connection
- G 1 1/2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
-
MTRS50-39- Rangeability
- 100:1
- Stroke
- 20 mm
- Nominal diameter
- DN50
- Kvs
- 39 m³/h
- Max. diff. pressure
- 400 kPa
- Connection
- G 2"
- Media temperature
- -5…150 °C
- Valve Type
- 3-Way
Specificaties
| Application | Heating, Cooling, Ventilation |
|---|---|
| Pressure rating | PN16 |
| Connection types | BSP internally threaded according to ISO 228/1 |
| Flow characteristics | Equal percentage |
| Leakage | 0.1 % of Kvs () |
| Media | Hot water, Cold water, Glycol-mixed water (max. 50 % glycol) |
| Closing direction | When stem is pulled outward |
| Actuator connection | Standard for RVAN5.../RVAN10... actuators |
| Media temperature | -5…150 °C |
| Body | Gunmetal CC491K |
| Seat | Gunmetal CC491K |
| Plug | Gunmetal CC491K |
| Stem | Stainless steel 1.4305 |
| O-rings | EPDM |
| Stuffing box | Dezincification resistant brass CW511L |
Software en documentatie
Productblad
Andere documentatie
Accessoires

Regin
S0603080300
Spare parts kit, packing box for ETRS, MTVS and MTRS valves (until 2019-12), for ETVS valves (until 2021-04)…

Regin
S2921357901
Spare parts kit, packing box for ETRS, MTVS and MTRS valves (from 2020-01) and for ETVS valves (from 2021-05)



