Regin
Humidity/temperature transmitter ±2.5 % RH
Transmitters for relative humidity and temperature measurement, resistant to contamination.
Articles
(0 st)Specifications
| Power Supply | 24VAC (19...28 V AC 50Hz / ), VA |
|---|---|
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -5…50 °C |
| Storage temperature | -25…60 °C |
| Mounting | Wall |
| Dimensions, external (WxHxD) | 85x171x35 mm |
| Weight, incl. packaging | 0.2 kg |
| Accuracy, temperature | ±0.3 °K K |
| Accuracy, temperature 1 | ±0.3 °K @ ...20 |
| Measuring range, humidity | 10…95 % RH |
| Cable gland | M16x1,5 |
| Terminal type | Screw Terminal |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Supply voltage | 24 V AC ±20 % or 15...35 V DC |
| Output | 0...10 V DC or 4...20 mA and passive PT1000 signal |
| Working range | Humidity: 10...95 % RH. Temperature: 0...50°C. |
| Accuracy, humidity | ±2.5 % at 20°C |
| Accuracy, temperature | ±0.3 K at 20°C |
| Mounting | Wall mounting |
| Protection class | IP65 |
