Regin
Outdoor temperature sensor with connection housing
Outdoor transmitter with connection housing for temperature measurement in air.
Articles
(5 st)-
TG-UH3/PT100Outdoor sensor- Mounting
- Outdoor
- Dimensions, external (WxHxD)
- 78x51x104 mm
- Element type
- PT100
- Measuring range, temp
- -50…70 °C
- Sensor element, class
- DIN Class B: ±(0.3 + .005 |T|°C)
- Nominal resistance
- 100 Ω (0°C)
-
TG-UH3/PT1000Outdoor sensor- Mounting
- Outdoor
- Dimensions, external (WxHxD)
- 78x51x104 mm
- Element type
- PT1000
- Measuring range, temp
- -50…70 °C
- Sensor element, class
- DIN Class B: ±(0.3 + .005 |T|°C)
- Nominal resistance
- 1000 Ω (0°C)
-
TG-UH3/NTC10-01Outdoor sensor- Mounting
- Outdoor
- Dimensions, external (WxHxD)
- 78x51x104 mm
- Element type
- NI1000-01
- Measuring range, temp
- -50…70 °C
- Nominal resistance
- 10 kΩ (25 °C)
-
TG-UH3/NI1000-01Outdoor sensor- Mounting
- Outdoor
- Dimensions, external (WxHxD)
- 78x51x104 mm
- Element type
- NI1000-01
- Measuring range, temp
- -50…70 °C
- Nominal resistance
- 1000 Ω (0°C)
-
TG-UH3/NTC20Outdoor sensor- Mounting
- Outdoor
- Dimensions, external (WxHxD)
- 78x51x104 mm
- Element type
- NTC20
- Measuring range, temp
- -50…70 °C
- Nominal resistance
- 20 kΩ (25°C)
Specifications
| Protection class | IP65 |
|---|---|
| Mounting | Wall |
| Weight, incl. packaging | 0.9 kg |
| Cable gland | M16x1,5 |
| Detachable terminal | Yes |
| Terminal wire size | 1.5 mm² |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Material, base | Polycarbonate (PC) |
| Protection class | IP65 |
| Measuring range, temperature | -50…+70°C |
| Cable gland | M16 |
| Dimensions, external (WxHxD) | 78 x 51 x 104mm |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Material, base | Polycarbonate (PC) |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation

