Regin
RDAB20-230S RDAB 20 Nm
This article is discontinued
Replaced by RDAS20-230S
20 Nm damper actuator without spring return
Specifications
| Control signal | On/off, 3-point |
|---|---|
| Supply voltage | 230 V AC, 6 VA |
| Auxiliary switch | 1 mA ... 3 (0.5) A, 250 V AC |
| Mounting | Directly on jack shaft |
|---|---|
| For jack shaft | 10...20 mm Ø (round shaft), 10...20 mm (square shaft) |
| Max. damper size | 4m 2 |
| Torque | 20Nm |
| Protection class | IP54 |
| Running time, actuator | 150s |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation
