Regin
FVR15 FVR - 2-way radiator/zone valve, DN10-20, adjustable kvs
This article is discontinued
The zone valve is intended for zone control systems together with the thermal actuators in the RTA(O)M100 series. The valve can control water flow to cooling as well as heating batteries, such as convectors, cooling ceilings etc.
Specifications
| Nominal diameter | DN15 |
|---|---|
| Connection, internal thread | G1/2'' |
| Connection, external thread | M26 x 1.5 |
| Kvs (adjustable) | 0.01…0.9 m 3 /h |
| ΔPmax | 30 kPa |
| ΔPs | 150 kPa |
| Actuator | RTA(O)M100, RVAZ2 |
| Pressure rating | PN10 |
|---|---|
| Connection, actuator | M28 x 1.5 |
| Max. leakage | 0 % of the kvs value |
| Media temperature | 2…90°C |
| Stroke | 1.7mm |
| Body | Chromed brass CW614N |
| Seat | Brass CW614N |
| Stem | Stainless steel 1.4305 |
| Packing box | EPDM |
| Bonnet | Brass CW614N |
Software & documentation
Product sheet
Accessories







- Force
- 200 N
- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Control signal
- 0(2)…10 V DC or 0(4)…20 mA

- Force
- 200 N
- Supply voltage
- 230 V AC
- Control signal
- 2-point (on/off)/3-point

- Force
- 200 N
- Supply voltage
- 24 V AC/DC
- Control signal
- 2-point (on/off)/3-point




- Force
- 100 N
- Supply voltage
- 24 V AC
- Control signal
- 0...10 V DC, NC

- Force
- 100 N
- Supply voltage
- 24 V AC
- Control signal
- 0...10 V DC, NO





