Regin
DTV2500X Differential pressure switch for air and non-corrosive gases
Differential pressure switch for supervising air handling units, fans, filters or to control defrosting functions.
Specifications
| Relay | NO/NC |
|---|---|
| Switch capacity | Over 1000 000 switching operations |
| Pressure, range sensor | 500…2500 Pa |
| Max. allowed diff. Pressure sensor 1 | 10 kPa |
| Hysteresis | 150 Pa ± 15 % Pa |
| Protection class | IP54 |
|---|---|
| Ambient temperature | -20…85 °C |
| Storage temperature | -40…85 °C |
| Weight, incl. packaging | 0.17 kg |
| Media | Air and non-corrosive gases |
| Max. switching load | 1,5 A (0,4 A) |
| Material, housing | Polystyrene |
| Material sensor | Silicone membrane |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
Other documentation



