Regin
TG-UH3/NI1000-02 Outdoor temperature sensor with housing
This article is discontinued
Outdoor sensor
Specifications
| Sensor element | Ni1000 |
|---|---|
| Nominal resistance | 1000 Ω (0°C) |
| Equivalent | Siemens - Landis & Staefa |
| Protection class | IP65 |
|---|---|
| Measuring range, temperature | -50…+70°C |
| Cable gland | M16 |
| Dimensions, external (WxHxD) | 78 x 51 x 104mm |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Material, base | Polycarbonate (PC) |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation
