Regin
TG-DHW1/PT100 Immersion sensor with housing and well
replaced by TG-DHW3/PT100
Specifications
| Sensor element | PT100 |
|---|---|
| Nominal resistance | 100 Ω/0°C |
| Temperature range | -20...+120 °C |
| Equivalent | No |
| Temperature range | -20…+120°C |
|---|---|
| Time constant | 18s |
| Cable gland | M16 |
| Insertion length | 90mm |
| Connection, well | R1/2" |
| Material, probe | Stainless steel, SUS304 |
| Material, well | Stainless steel, SUS304 |
| Diameter, well | 8mm |
| Pressure rating | PN25 |
| Protection class | IP65 |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation
