E152DW-3 Corrigo Ardo 3.6, E models - configurable controllers for ventilation.
Corrigo comes preloaded with applications for control of ventilation.
Corrigo running a ventilation application is intended for control of air handling units with temperature control, 1- or 2-speed operation or, alternatively, pressure or air flow control of supply air fan and extract air fan, humidity control as well as other common functions in ventilation.
Specifications
| Power Supply | 24VAC/DC (21...27 V AC 50/60Hz / 20...36 V DC), 12.0 VA |
|---|---|
| Dimensions, external (WxHxD) | 149x121x60 mm |
| Number of modules | 8.5 |
| Display | Yes |
| Display type | Backlit (LCD), 4 rows of 20 characters |
| Supported protocols | EXOline, Modbus, BACnet |
| RS485 ports | 1 |
| Ethernet ports | 1 |
| Display ports | 1 |
| AI | 4 |
| UI | 0 |
| DI | 4 |
| CI | 0 |
| AO | 3 |
| UO | 0 |
| DO | 4 |
| Number of I/O | 15 |
| Battery type | CR2032 replacable Lithium cell |
|---|---|
| Battery life time | 5 years |
| Protection class | IP20 |
| Ambient humidity (non-condensing) | 0…90 % RH |
| Storage temperature | -20…70 °C |
| Mounting | Cabinet, DIN-rail |
| Analogue inputs type (AI) | PT1000/Ni1000/Ni1000LG/0-10 V |
| Terminal type | Screw Terminal |
| Detachable terminal | Yes |
| Terminal wire size | 3 mm² |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Material, base | Polycarbonate (PC) |
Software & documentation
- Corrigo ventilation 3.6 (EN)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (EN)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (TR)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (DA)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (LV)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (SK)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (ES)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (SI)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (HU)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (RU)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (RO)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (CZ)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (PT)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (PL)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (NO)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (LT)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (NL)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (FI)
- Corrigo ventilation 3.X user guide (ET)
- Corrigo ventilation variables for EXOline Modbus and BACnet 3.6 (EN)
- CAB-STD2-3 Corrigo ventilation 3.6 editable (EN)
- CAB-STD1-3 Corrigo ventilation 3.4 editable (EN)
- Information on updates in Corrigo ventilation (from version 3.3-1-25) (EN)
- Env. decl. (EN)
- Corrigo ventilation 3.6 BACnet Object Types
- Corrigo ventilation 3.6 BACnet EDE
- E152DW-3, CE decl. (EN)
Accessories


The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

The ED-RU units can be connected to several different products and could, for example, be used to control an air…

- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- Number of I/O
- 28

- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- Number of I/O
- 15

- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- Number of I/O
- 19








