Regin
Electric heating controller for external signal 0-10 V, 230/400 V AC, DIN-rail mounting
Electric heating controllers intended for control of radiators or electric heating coils. They can be mounted on a DIN-rail in a cabinet. The electric heating controllers utilise time-proportional triac control and operate on an external 0...10 V input signal.
Specifications
| Supply voltage | 230 V ~ (207...253 V ~ 50/60 Hz 16 A) or 400 V ~ (360...440 V ~ 50/60 Hz), automatic adaption to supplied voltage |
|---|---|
| Pulse period | 6/60/120 s, adjustable |
| Mounting | DIN-rail |
| Power dissipation | 20 W of heat at full load |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0…40°C |
| Ambient humidity | Max. 90 % RH, non-condensing |
| Storage temperature | -40…+50°C |
| Number of modules | 6.6 |
| Cable connection | Cage clamp |
| Input signal | 0...10 V DC |
| Output load | Resistive load, max 16 A, min 1 A |
| Dimensions (WxHxD) | 115 x 88 x 59mm |
| Weight (incl. packaging) | 0.42 kg |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
Other documentation

