Regin
RDAB40-230 RDAB 40 Nm
This article is discontinued
Replaced by RDAS35-230
40 Nm damper actuator without spring return
Specifications
| Control signal | On/off |
|---|---|
| Supply voltage | 230 V AC, 7 VA |
| Mounting | Directly on jack shaft |
|---|---|
| For jack shaft | 12...20 mm Ø (round shaft), 9...16 mm (square shaft) |
| Max. damper size | 8m 2 |
| Torque | 40Nm |
| Protection class | IP54 |
| Running time, actuator | 150s |
Software & documentation
Product sheet
Other documentation
