Regin
Room humidistat, 1- or 2-step
Electromechanichal room humidistat for controlling humidification and/or dehumidification in HVAC systems. The setpoint knob can be locked. Can be used to control a humidifier or a dehumidifier or for on/off controlling of a fan. Can also be used to give an alarm when the humidity exceeds or falls below a pre-set level.
Articles
(3 st)-
HR1Room humidistat, 1-step- Relay
- NO/NC, changeover contact
- Hysteresis, humidity
- 4%RH at 45%RH
- Setpoint
- 10...95%RH
-
HR1-DHRoom humidistat, 1-step, for dehumidification only- Relay
- NO/NC, changeover contact
- Hysteresis, humidity
- 4%RH at 45%RH
- Setpoint
- 10...95%RH
-
HR2Room humidistat, 2-step- Relay
- NO/NC, changeover contact
- Hysteresis, humidity
- 4%RH at 45%RH
- Setpoint
- 10...95%RH, Step differential (HR2) 0...30%RH
Specifications
| Protection class | IP21 |
|---|---|
| Ambient temperature | -20…40 °C |
| Mounting | Wall |
| Dimensions, external (WxHxD) | 83x136x37 mm |
| Weight, incl. packaging | 0.125 kg |
| Max. switching load | 5A, 10A |
| Sensor element, humidity | Hair element, length 107 mm. |
| Terminal type | Screw Terminal |
| Material, housing | Polycarbonate/ABS = Bayblend |
| Colour, housing | White |
Software & documentation
Product sheet
Instructions

