Regin
PULSER/D Electric heating controller with PI-control, 230...400 V AC, DIN-rail mounting
Electric heating controller
Specifications
| Supply voltage | 230...400 V (210 - 415 V ~ 50/60 Hz 16 A) |
|---|---|
| Pulse period | 60 s |
| Mounting | DIN-rail |
| Power dissipation | 20 W of heat at full load |
| Protection class | IP20 |
| P-band | 20 K (rapid temperature changes), 2 K (slow temperature changes) |
| I-time | 6 min (rapid temperature changes) |
| Ambient temperature | 0…40°C |
| Ambient humidity | Max. 90 % RH, non-condensing |
| Storage temperature | -40…+50°C |
| Number of modules | 6.6 |
| Cable connection | Cage clamp |
| Output load | Resistive load, max 16 A, min 1 A |
| Sensor inputs | One input for main sensor |
| Sensor element | NTC Regin standard |
| Setpoint range | 0...30 °C |
| Setpoint alternatives | Either internal setpoint potentiometer or external setting device. |
| Night setback | 5 K |
| Indication | Red LED that is lit when power is pulsed to the heater. |
| Dimensions (WxHxD) | 115 x 88 x 59mm |
| Weight (incl. packaging) | 0.36 kg |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
Other documentation
