Regin
Corrigo Ardo 5.0 – configurable 24 V ventilation controller
Corrigo Ardo are controllers for ventilation control that make every step from installation to operation and maintenance easier than ever. Simply connect the controller, enter any settings as desired and start up. It can be used either stand-alone or integrated into a network. It has built-in support for many different languages and is designed for mounting on a DIN-rail or in a cabinet door.
It can be connected to CLOUDigo for the possibility to monitor the system from any location.
Articles
(4 st)-
VCA152DW-4- Display
- Yes
- Display type
- Backlit (LCD), 4 rows of 20 characters
- Supported protocols
- EXOline, Modbus, BACnet
- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- AI
- 4
- DI
- 4
- AO
- 3
- DO
- 4
- Number of I/O
- 15
-
VCA152W-4- Display
- No
- Supported protocols
- EXOline, Modbus, BACnet
- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- AI
- 4
- DI
- 4
- AO
- 3
- DO
- 4
- Number of I/O
- 15
-
VCA283DW-4- Display
- Yes
- Display type
- Backlit (LCD), 4 rows of 20 characters
- Supported protocols
- EXOline, Modbus, BACnet
- RS485 ports
- 2
- Ethernet ports
- 1
- AI
- 4
- UI
- 4
- DI
- 8
- AO
- 5
- DO
- 7
- Number of I/O
- 28
-
VCA283W-4- Display
- No
- Supported protocols
- EXOline, Modbus, BACnet
- RS485 ports
- 2
- Ethernet ports
- 1
- AI
- 4
- UI
- 4
- DI
- 8
- AO
- 5
- DO
- 7
- Number of I/O
- 28
Specifications
| Power Supply | 24VAC/DC (21...27 V AC 50/60Hz / 20...36 V DC), 9.0 VA, 24VAC/DC (21...27 V AC 50/60Hz / 20...36 V DC), 5.0 VA |
|---|---|
| Battery type | CR2032 replacable Lithium cell |
| Battery life time | 5 years |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 0…50 °C |
| Storage temperature | -20…70 °C |
| Mounting | DIN-rail |
| Dimensions, external (WxHxD) | 149x121x60 mm |
| Analogue inputs type (AI) | PT1000/Ni1000/Ni1000LG/0-10 V |
| Terminal type | Screw Terminal |
| Detachable terminal | Yes |
| Terminal wire size | 3 mm² |
| Material, housing | Polycarbonate (PC) |
| Material, base | Polycarbonate (PC) |
Software & documentation
Product sheet
Instructions
Accessories

- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- Number of I/O
- 28

- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- Number of I/O
- 15

- RS485 ports
- 1
- Ethernet ports
- 1
- Number of I/O
- 19











